Головна | Реєстрація | Вхід | RSSПонеділок, 23.09.2019, 10:28

Як бути з «почуттям дорослості» підлітка?

Якщо ви хочете, аби підліток прийшов до вас по допомогу, відкрив вам свою душу,
    - бережіть саме ті куточки його душі, дотик до яких він сприймає особливо хворобливо.

Василь Сухомлинський

Підлітковий вік для сімейної педагогіки важкий. Це період, коли проходить бурхливий розвиток і перебудова організму дитини. Зростає значення дружби й міжособистісних взаємин у колективі однолітків. Провідним видом діяльності є спілкування, зокрема інтимно-особистісне. Психологічна криза, яка є невід'ємною складовою на цьому етапі розвитку дитини, пов'язана з тим, що у молодої людини формується «почуття дорослості». Воно відображається у прагненні підлітка до самостійності, в бажанні, щоб дорослі рахувалися з його думкою. Звідси потяг до незалежності і самостійності, часом - уражене самолюбство й образа гостра реакція на спробу дорослих зменшити привілеї підлітка. Підліток прагне довіряти батькам, але трапляються випадки, коли батькам складно перебудуватися, їм хочеться, як і раніше, повчати і опікуватися дитиною. Тоді сім'я перестає бути психологічною опорою для підлітка. Тому головна проблема батьків, дорослих знайти для себе правильну позицію у стосунках з підлітками. Є різні стратегії виправлення поведінки підлітків:

- авторитарна – передбачає придушення у підлітка «почуття дорослості» будь-якими методами;

- компромісна - шлях угод між батьками і підлітком;

- партнерська - спілкування на рівних;

- полістратегічна - застосування різних стратегій відповідно до ситуації.

- стратегія нейтралітету - невтручання у справи підлітка: кожний живе своїм життям.

Відомо, як складно і важко спілкуватися з дітьми, особливо, коли вони вступають у період статевого дозрівання. Бунтарство - явище закономірне для підліткового віку. Часто батьки у відчаї: чи можна дійти якоїсь згоди? Якою мовою розмовляти, аби дитина почула і зрозуміла, що їй хочуть добра? Можна, виявляється, якщо переглянути спілкування з дитиною, зважаючи на те, що почуття в підлітка дуже загострені, й це робить його вразливим.

ПАМ'ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ
    Не треба застосовувати крики, глузування.
    Не використовуйте епітети, які б принижували гідність підлітка.
    Не треба ображатись на дитину, демонструвати мовчання.
    Не ігноруйте думки підлітка щодо власного здоров'я, кишенькових грошей тощо.

Обов'язково згадайте, що мало відбутися в житті вашої дитини сьогодні – контрольна чи неприємна зустріч - і запитайте, як вони відбулися.
    Пам'ятайте, спілкування з підлітком нагадує підтримання спортивної форми, воно потребує постійної практики.

Щоб краще зрозуміти свою дитину, згадайте себе в підлітковому віці, запитуючи себе: «Щоб б я відчував на її місці?». Замість того, щоб сваритися з підлітком, визначте, чого ви хочете: вирішити проблему чи вихлюпнути свої негативні емоції.

Все-таки, якщо в дитини виникла проблема (чи в навчанні, чи у стосунках з однокласниками), краще спочатку вислухати підлітка, не перебиваючи й не звинувачуючи, потім розказати про своє бачення проблеми, про свої сумніви. Важливо разом спробувати з'ясувати суть, уникаючи категоричності (останній аргумент у спілкуванні з дитиною: «Не можна і край» - це намагання ще раз утвердити свою владу). Першим свої позиції дайте висловити підлітку. Далі разом з дитиною слід обговорити кожний варіант: чим він прийнятний, а чим ні. Лише за умов спокійного спілкування з сином чи донькою завжди можна знайти вихід, який влаштує всіх, який мінімально обмежуватиме права й бажання кожного з вас.

«  Вересень 2019  »