Головна | Реєстрація | Вхід | RSSПонеділок, 17.02.2020, 11:06


Меню сайту
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Цікаві сайти
Переклад онлайн
 • Інтелектуальні розваги
 • Вся елементарна математика
 • Крилаті
 • Школа комп'ютерої освіти
 • Шкільна фізика
 • Початкова школа

 • On-line тестування
 • Вхід на сайт
 • Лічильники
  Besucherzahler meet beautiful russian brides
  счетчик посещений
  Учебные заведения Хмельницкий
  Карта відвідування
  On-Line
  Опитування 1
  Оцініть наш сайт
  Всього відповідей: 577
  Новини Освіти
  Головна » 2012 » Грудень » 26 » 366 ДНІВ: ОГЛЯД 2012 РОКУ
  23:37
  366 ДНІВ: ОГЛЯД 2012 РОКУ
  У цей епохальний для науки рік був відкритий бозон Хіггса, а на Марсі висадився всюдихід Curiosity. Але вчені також відчули тягар режиму суворої економії
  Два найбільших відкриття цього високосного року були засновані на колосальному обсязі даних. В рамках проекту ENCODE за останні п'ять років було створено 15 терабайт даних, щоб зробити повний аналіз функцій елементів геному людини. А Європейська рада з ядерних досліджень ЦЕРН тільки в цьому році зберіг 26 петабайт даних зі свого Великого адронного коллайдера, коли вчені працювали над доказом існування бозона Хіггса.

  Але дані приводили не тільки до відкриттів, але й до суперечок зі скандалами.
  Суперечки велися, наприклад, про те, чи треба публікувати інформацію про потенційно небезпечний вірус пташиного грипу. А спонсори, видавці і вчені обговорювали, як зробити більш доступними необроблені дані, а також дані досліджень, що пройшли експертну перевірку. Між тим, що отримали широкий розголос сумнівні та підроблені результати досліджень нагадують нам про те, що перш за все відкриття повинні вселяти довіру.

  Бозон Хіггса - нарешті

  Оплески, зітхання полегшення, радість і сльози. У липні в ході найбільшого в світі фізичного експерименту був офіційно відкритий бозон Хіггса. Знадобилося понад 500000000000000 зіткнень протонів у Великому адронному колайдері (ВАК) Європейської фізичної лабораторії елементарних частинок ЦЕРН, що неподалік від Женеви, щоб фізики змогли впевнено заявити: вони побачили новий бозон з масою, що становить близько 125 гігаелектронвольт.

  Майже 50 років тому теоретики, серед яких був Пітер Хіггс, припустили, що заповнює Всесвіт квантове поле надає масу деяким часткам. Бозон Хіггса, що став уособленням цього поля, поки розчаровує своєю пересічністю, не даючи ніяких переконливих натяків на незвичайну поведінку, що виходить за межі того, що було передбачене в Стандартної моделі фізики елементарних частинок.

  БАК також не виявив наявності додаткових часток, передбачених теорією суперсиметрії, яка розширює наші знання про субатомному світі та допомагає пояснити такі загадки, як темна матерія.

  Доходячи до краю

  У цьому олімпійському році наука поставила безліч власних рекордів. Після двадцяти років бурильних робіт група російських дослідників пробилася крізь 3,8-кілометрову товщу льоду в Антарктиці і в лютому досягла озера Схід. Це величезне скупчення води, що знаходилося в ізоляції мільйони років.

  Перші аналізи зразків не показали ніяких ознак життя в цьому озері, знайти які дуже сподівалися вчені. Коли цей номер журналу Nature вийшов з друку, команда британських вчених, що сподівалася досягти озера Еллсуорт, що знаходиться в Антарктиді під льодовикової товщею, зіткнулася з технічними труднощами, пробиваючись через лід за допомогою струменя гарячої води, що подається під тиском. А кінорежисер Джеймс Кемерон, тим часом, став першою людиною, яка наодинці пірнув в найглибше місце на планеті - на дно Маріанської западини, яке знаходиться на глибині майже 11 кілометрів.

  Таким же захоплюючим, хоча і менш цінним для науки, став стрибок ськайдайвера Фелікса Баумгартнера (Felix Baumgartner) з висоти 39000 метрів над Нью-Мексико. Він подолав швидкість звуку і рекорд висоти, встановлений ще в 1960 році. Але не всі спроби рекордів були успішними. Після шести років випробувань найпотужніший у світі лазер, встановлений в Каліфорнії і що обійшовся в 3,5 мільярда доларів, так і не зумів досягти поставленої мети - домогтися «запалювання» в області термоядерної енергії. Мова йде про експеримент, в ході якого маленька частинка водневих ізотопів, що випускається лазером, повинна виробити стільки ж енергії термоядерного синтезу, скільки вкладають в неї промені.

  Переосмислення питань енергетики

  Багато країн продовжують вносити корективи в свою енергетичну політику після торішньої аварії на АЕС Фукусіма. А Японія розробляє програму перспективного розвитку енергетики, в якій майже не знайдеться місця для атомної енергії.

  У травні ця країна відключила свій останній діючий атомний реактор, щоб провести роботи з ремонту та обслуговування, а також зіткнулася з масовими протестами громадськості, яка виступає проти відновлення роботи відключених реакторів. Правда два таких реактора вона все ж зуміла включити в липні місяці.

  У Європі в результаті 140 з гаком стрес-тестів на атомних реакторах фахівці прийшли до висновку про необхідність вдосконалення заходів безпеки. а Комісія США з регулювання атомної енергетики, між тим, видала ліцензію на установку, в якій для збагачення урану до рівня ядерного палива використовуються лазери. Багато хто побоюється, що виготовлювачі бомби отримають в результаті можливість потайки збагачувати уран. Країни також продовжували розвідку нетрадиційних джерел нафти і газу, щоб висвітлювати будинку і заправляти автомашини.

  Сполучені Штати запропонували правила для бурхливо розвивається технології гідророзриву пласта, яка дозволила американській електроенергетиці перевести 10 відсотків своїх генеруючих потужностей з вугілля на газ. За даними Міжнародного енергетичного агентства, Сполучені Штати можуть також до 2020 року посісти перше місце в світі з видобутку нафти, а до 2035 року майже повністю забезпечити свої потреби в енергії за рахунок внутрішніх джерел.

  Але звучали і нагадування про небезпеки, які таяться в пошуках нових нафтових родовищ. Компанія Shell не змогла почати свою програму буріння в Північному Льодовитому океані після ушкоджень, отриманих нафтобурового судами, а ВР був виставлений рахунок за штрафами на 4 мільярди доларів, які відносяться до аварії з розливом нафти в Мексиканській затоці. Неоперених поки «чиста» енергетика зіткнулася з власними проблемами. У жовтні в Уолтеме, штат Массачусетс, збанкрутувала компанія з виробництва літієвих батарей A123 Systems, а ринок електромобілів і раніше незначний.

  Дані для загального огляду

  Але відомо, що наука сама себе коригує. До березня вчені впевнено поклали край припущенням минулого року про те, що нейтрино можуть переміщатися з надсвітловою швидкістю, а численні експерименти спростували твердження 2010 року про те, що бактерії можуть використовувати миш'як зі своєї ДНК. Однак виправлення не завжди вносяться настільки швидко. Коли дослідження важко повторити, помилка або упередження можуть зберігатися роками.

  Анестезіолог Ешітака Фудзі (Yoshitaka Fujii) і фахівець з питань харчування Ерік Смарт (Eric Smart) в цьому році піддалися перевірці, і з'ясувалося, що вони десятиліттями здійснювали посадові проступки. Психологія піддалася особливій критиці через численних звинувачень в підтасовуванні даних, які призвели до низки скандальних відставок. Вчених в цілому турбувало питання про невідтворюваних результатах, у зв'язку з чим вони висунули ініціативу Reproducibility Initiative по незалежному лабораторному відтворення результатів наукових експериментів.

  Сили набирає і ідея про те, що вчені повинні спілкуватися між собою і більш відкрито публікувати свої дані. Відомі онлайнові журнали відкритого доступу, такі, як eLife і PeerJ, почали свою роботу в інтернеті, а в Британії стало набирати силу рух відкритого доступу. Там державні та приватні спонсори наукових досліджень заявили в липні, що з квітня 2013 вони стануть платити за роботи, які будуть загальнодоступні.

  Посадка марсохода

  «Це колесо! Це колесо! »- Пролунав крик, коли вчені НАСА побачили перші знімки свого марсоходу на поверхні Марса, куди його ніжно і акуратно доставив небесний кран. Після посадки в кратері Гейла Curiosity посилає на Землю разючі знімки і дані аналізу марсіанської поверхні і атмосфери. Але поки він не знайшов ні метану, ні органічних молекул, що говорять про наявність життя на Червоній планеті.

  А за межами Сонячної системи увагу до себе привернули нові планети завдяки орлиному погляду космічного телескопа «Кеплер», який до теперішнього часу набрав близько 3000 кандидатів на звання нових світів. Наземні телескопи теж зіграли свою роль, відкривши в сусідній зоряній системі Альфа Центавра екзопланету розміром з нашу Землю. Знаходиться вона всього лише в 1,34 парсека від нас (це 4,4 світлових роки). Крім того, апарат НАСА знайшов на астероїді Веста ознаки води, а Китай відправив у космос першу жінку-космонавта Лю Ян (Liu Yang).

  Але головна подія року забезпечило не держава, а приватна фірма. У жовтні компанія SpaceX відправила свій космічний апарат Dragon в перший комерційний політ з метою доставки вантажів на Міжнародну космічну станцію. Політ був настільки успішним, що ця каліфорнійська компанія навіть задумалася про подорож на Марс.

  Земля в напрузі

  Драматичне за своїми масштабами танення льодів в Арктиці встановив рекорд, який перевершив всі прогнози по кліматичним моделям, а Сполучені Штати зіткнулися з найпотужнішою посухою за півстоліття. Але для багатьох американців з східного та західного узбережжя наочним уособленням неясною загрози глобального потепління став суперураган «Сенді», який завдав свій удар в кінці жовтня. Цей катаклізм, який заподіяв шкоду на 50 мільярдів доларів, поклав початок дискусіям, які більшою мірою присвячені адаптації до все більш екстремальних погодних умов, ніж пошуків шляхів запобігання кліматичних змін.

  Економічні негаразди затьмарили собою всесвітні переговори про навколишнє середовище. На червневому саміті Землі в Ріо країни, що розвиваються виступили проти стримування свого розвитку, а багаті держави не захотіли брати на себе зобов'язання щодо збільшення розмірів допомоги на розвиток. Аналогічна політична сила інерції загальмувала переговори про клімат в Досі в грудні, хоча делегати домовилися про продовження ослабленого Кіотського протоколу до 2020 року.

  Окремі країни зробили навіть більше. Так, Мексика у квітні встановила юридично обов'язкові ліміти на викиди вуглецю. У Бразилії скорочуються масштаби вирубки лісів у басейні Амазонки, і в цьому році був встановлений черговий рекорд такого скорочення. Правда, в жовтні країна прийняла вельми неоднозначний закон, який може послабити заходи щодо захисту лісів.
  У червні Австралія розкрила свої плани по створенню найбільшої в світі мережі морських резерватів - але пропозиції про міжнародний захист трьох великих морських районів навколо Антарктиди в листопаді були відхилені. У червні на Галапагоських островах померла легендарна гігантська черепаха Самотній Джон - остання з свого підвиду, і це привернуло увагу людей до всіх зникаючим біологічним видам Землі.

  Вчені заговорили

  Багато вчених вважають за краще ховати голову в пісок, коли виникають наукові скандали і суперечки, але вони можуть вступити в бійку, якщо під загрозою опиняються цілі галузі наукових досліджень або наукові цінності.

  У травні британські вчені заговорили про цінності своєї роботи з генно-модифікованої пшеницею, коли група противників ГМО-продукції під назвою Take The Flour Back пригрозила знищити посіви. А в жовтні вчені всього світу відреагували з обуренням, коли італійський суд засудив групу експертів до тюремного ув'язнення за те, що вони нібито принизили ступінь сейсмічної небезпеки перед тим, як в Л'Аквіле в 2009 році стався руйнівний землетрус.

  Критики попередили, що через створеного прецеденту вчені з небажанням будуть давати свої експертні оцінки, побоюючись судів і репресій. Але вчені набагато спокійніше відреагували на інші виклики. Повільно, але вірно борці за права тварин добилися в цьому році введення обмежень на транспортні перевезення у великих кількостях лабораторних тварин, не зіткнувшись, по суті справи, з ефективним протидією.

  Людська енциклопедія

  Трохи більше 1% з 3 мільярдів букв ДНК (нуклеотидів) у геномі людини (20000 генів) кодують білки. Але величезна безліч інших послідовностей також володіють найважливішими функціями, впливаючи на упаковку генома, відповідаючи за його регулювання та прочитання в різних типах клітин.

  У вересні консорціум з 440 вчених опублікував 30 документів з проекту ENCODE (Енциклопедія елементів ДНК), в яких робиться оцінка про те, що як мінімум 20% генома може впливати на експресію генів.

  Серед інших амбітних проектів обробки біологічних даних була спроба скласти схему роботи всього мишачого мозку, а також проект з відстеження генної активності на 900 анатомічних ділянках людського мозку. А на клітинному рівні продовжує вражати гнучкість стовбурових клітин.
  Американські дослідники знайшли в жіночих яєчниках стовбурові клітини, які здатні виробляти нові статеві клітини, що суперечить усталеній уявленню про те, ніби жінка народжується з набором гамет на все життя. А японські вчені показали, як можна домогтися того, щоб стовбурові клітини мишей стали життєздатними яйцеклітинами. Запліднені і пересаджені назад в прийомну матір, вони справили здорове потомство.

  Битва за віруси

  У двох роботах з'явилися описи того, як мутовані версії виключно хвороботворного вірусу пташиного грипу H5N1 можуть передаватися від тхора до тхора. Це викликало міжнародні баталії і запеклі міжвідомчі суперечки в США. У багатьох виникли побоювання, що публікація готового рецепту поширення H5N1 через ссавців допоможе терористам і підвищить ймовірність його випадкового розповсюдження.

  В кінці 2011 року американський національний науковий рада з біобезпеки (NSABB) порекомендував публікувати такі статті тільки в відредагованій версії. Однак інші вчені і фахівці заявили, що цензура наукових досліджень це ляпас науковим ідеалам відкритого спілкування, здатна закрити роботи, які можуть в майбутньому рятувати життя людям.

  NSABB в березні змінив свою позицію, і дві роботи були опубліковані - у травні і червні. Однак суперечності збереглися. Політики в пух і прах розкритикували американський уряд за поспішні дії зі схваленням публікацій, а деякі вчені дорікнули його за зайву повільність в ухваленні остаточного рішення.

  Державні регулюючі органи зараз думають про посилювання обмежень на дослідження таких вірусів. Деталі поки тільки виробляються, але «добровільний» мораторій на аналогічні дослідження діє з січня. Це викликало обурення у деяких учених, спраглих повернутися до роботи.

  Епоха самообмежень

  Оскільки багаті країни урізали державні витрати, асигнування на наукові дослідження також були скорочені - хоча і не скрізь.

  Канада скоротила витрати на охорону навколишнього середовища і закрила ряд наукових програм, включаючи знамениту дослідну станцію Experimental Lakes Area, яка понад 40 років вивчала забруднюючі речовини в 58 віддалених озерах з прісною водою в Онтаріо.

  Іспанія у своєму проекті бюджету на 2013 рік передбачає скорочення коштів, що виділяються на науку, роблячи це четвертий рік поспіль. У 2012 році це скорочення склало 25%.

  У США вчені весь рік турбувалися щодо «секвестування», або всеосяжних бюджетних скорочень, які можуть вступити в силу на початку майбутнього року, хоча деякі скорочення були зроблені і в нинішньому році, незважаючи на вибори. Вчені НАСА, що займаються планетарними дослідженнями, провели акцію з продажу тістечок, щоб привернути увагу до скорочення фінансування своєї сфери наукової діяльності.

  У листопаді були перервані переговори по колосальному європейському бюджету на 2014-2020 роки, який включає пропозиції щодо фінансування наукових досліджень на суму 80 мільярдів євро (104 мільярдів доларів) в рамках програми Horizon 2020. Відновляться вони в 2013 році. Навіть Індія скоротила масштаби збільшення фінансування на науку, які були на історичному максимумі. У 2012-2013 роках там будуть скромніші збільшення в інфляційних межах.

  Але не скрізь новини погані. Уряд Китаю збільшив видатки на науку майже на 12,5%; Франція, незважаючи на режим бюджетної економії, в 2013 році все ж знайшла можливості для збільшення асигнувань на дослідження на 2,2%; Німеччина направила більше федеральних коштів університетам (вона створює в Берліні великий інститут з питань охорони здоров'я); а біотехнологічний сектор США побачив промінь надії на відродження завдяки інвесторам з відкритого ринку.

  Майбутнє фармакології

  Управління США з контролю за продуктами і ліками схвалило в цьому році два лікарські препарати для зниження ваги. Це засоби для схуднення Belviq (лоркасерін) і Qsymia (фентермін плюс топірамат). Таке сталося вперше з 1999 року. Управління також дало зелене світло препарату Truvada - першому, призначеному для запобігання ВІЛ-інфекції.

  Але два моноклональних антитіла, призначені для боротьби з хворобою Альцгеймера (бапінейзумаб і соланезумаб), не пройшли довгоочікувані клінічні випробування, хоча соланезумаб в ряді випадків кілька забарився прогресуюче захворювання.

  Автор: Річард Ван Ноорда (Richard Van Noorden)
  У підготовці статті взяв участь Брендан Махер (Brendan Maher).
  Оригінал публікації: 366 days: 2012 in review

  inosmi.ru

  Переглядів: 622 | Додав: savvich | Теги: ОБЗОР 2012 ГОДА, ОГЛЯД 2012 РОКУ, THE 2012 REVIEW | Рейтинг: 0.0/0
  Всього коментарів: 0
  Ім`я *:
  Email *:
  Код *:
  Форма входу
  Пошук
  Посилання
 • Освітні цифрові ресурси
 • Портал для веб-майстрів
 • ХОІППО
 • Робота з обдарованою молоддю
 • Школа олімпійського резерву
 • ХОЦНТТУМ
 • Сайт ЦІППО
 • Сайт МОН України
 • Сайт МАН України
 • УЦОЯО
 • ВРЦОЯО
 • Острів знань
 • Мережа УРАН
 • Сайт технічної підтримки мережі УРАН в Хмельницькій області
 • Форум інформатиків України
 • Сайт м. Шепетівки
 • Управління освіти Шепетівськго міськвиконкому
 • Пізнайко
 • Залізничні маршрути
 • Автобусні маршрути
 • Календар
  «  Грудень 2012  »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
       12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31
  Погода, курс валют
  Погода Шепетівці » Україна
  Опитування 2
  За яким напрямком Ви плануєте продовжити освіту?
  Всього відповідей: 1509
  НВК №3
  Останній дзвінок
  Останній дзвінок
  Міс 2013 НВК № 3
  Intel ISEF-2013
  Intel ISEF 2013
  Intel Isef 2013
  Програми Intel
  1-Міс НВК №3 2012
  2-Міс НВК №3 2012
  Останні новини

  Copyright MyCorp © 2020
  Зробити безкоштовний сайт з uCoz